بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحیِم

البینات

آشنایی کلی با البینات:

البینات با هدف فراهم آوردن انجام کارهای تحقیقاتی در زمینه برخی از کُتُب دینی از قبیل قرآن کریم، نهج البلاغه، اصول کافی، صحیفه سجادیه و رساله حقوق امام سجاد علیه السلام طراحی شده است. اساس کارِ البینات استخراج موضوعات مرتبط با هر یک از محتویات کُتُب یاد شده می باشد و شیوۀ استخراج موضوعات کاملاً مستند است و هر موضوع حتماً به تمام یا بخشی از هر یک از این محتویات مرتبط بوده و در این کار به هیچ وجه شیوه تفسیری مورد نظر نبوده است.

برای فراهم شدن امکان انجام کار تحقیقاتی تلاش شده است تا در البینات اولاً موضوعات استخراج شده دسته بندی شده و تحت یک موضوع اصلی به نمایش گذاشته شوند. به گونه ای که در البینات حتی المقدور تمام موضوعات و مفاهیم مرتبط با موضوع اصلی در زیر مجموعۀ آن در معرض دید قرار گیرد، همچنین تلاش شده است تا همین روال در سایر کتب نیز رعایت شود تا فرد محقق بتواند به راحتی موضوع یا موضوعات مد نظرش را در سایر کتب البینات ره گیری نماید.

 

توضیحات اجمالی برای استفاده از البینات:

البینات در واقع یک نرم افزار است و برای استفاده از نرم افزار موجود در البینات ، باید به قسمت "تحقیقات کُتُب" وارد شوید و از امکانات قرار داده شده در این قسمت از قبیل "محتویات کُتُب"، و "جستجوی موضوعات" بهره بگیرید.

در قسمت "محتویات کُتُب" متن عربی آیات قرآن و یا هر یک از سایر کُتُب قرار داده شده در این سایت (بسته به اینکه کدام کتاب را انتخاب کرده باشید) به همراه ترجمه های گوناگونی از آنها قابل مشاهده و بهره برداری است.

 

امکان انجام جستجوی پیشرفته در البینات:

در البینات امکان انجام جستجو پیشرفته در زمینۀ موضوعات استخراج شذه از محتویات هر یک از کتب و نیز امکان انجام جستجو در زمینۀ محتویات هر یک از کتب فراهم آمده است. برای این منظور در البینات می توان در قسمت "تحقیقات کتب" و سپس قسمت "جستجوی موضوعات" مطالب و موضوعات مورد علاقۀ خود را با جستجو کردن یک یا چند کلید واژه مشاهده نمائید. توجه داشته باشید که برای دستیابی به امکان جستجو با چند کلیدواژه بصورت همزمان باید در بین کلمات از علامت "+" استفاده کنید. و البته در این بین بهره گیری از گزینۀ کلمات هم معنی در این کار، شما را در دستیابی بهتر به موضوع یا موضوعاتِ مورد نظرتان تا حدودی یاری خواهد نمود. و به همین منظور این گزینه در قسمت جستجوی موضوعات بطور پیش فرض انتخاب شده است، اما در صورتیکه به هر ترتیب در نظر داشته باشید تا یک کلمه را بدون در نظر گرفتن کلمات هم معنی آن جستجو نمائید، به راحتی می توانید تیک "جستجو به همراه کلمات هم معنی" را برداشته و یک کلمۀ خاص را جستجو نمایید. برای مثال کلمات " خشم، خَشم، غَضَب، غضب، غَضب، غضَب، غیض، غِیض، عصبانیت، خَشْم، خشْم" بعنوان کلمات هم معنی در نظر گرفته شده اند، البته همچنانکه مشدهده می شود، تنها بجث کلمات هم معنی مطرح نیست، بلکه برای راحتی کاربر در انجام جستجو کلمات با اعراب و بدون اعراب نیز این امر گنجانیده شده اند. ولی ممکن که شما بخواهید به هر دلیل یکی از این موارد را بطور خاص در بین موضوعات موجود در این کار جستجو کنید، لذا با برداشتن تیک "جستجو به همراه کلمات هم معنی" این امکان برای شما فراهم خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با روند انجام این کار، می توانید به قسمت "راهنمای کاربری" و زیرمجموعۀ آن مراجعه کنید.

 

در قسمت مقالات می توانید مقالات منتشر شده را ملاحظه کنید. این مقالات در گروه های مختلفی دسته بندی شده اند.

 

سایر امکانات البینات:

به لطف خداوند متعال و با تلاش دوستان، از چندی پیش امکان طرح سئوال در قسمت "پرسش و پاسخ" در البینات فراهم آمده است، لذا عزیزان می توانند برای طرح پرسش خود، به قسمت ارتباط با ما مراجعه نمایند.

همچنین برای دیدن سئوالات و پاسخ مربوط به هریک، می توانید از قسمت پرسش و پاسخ بهره بگیرید.

 

به حول و قوۀ الهی گروه تحقیقاتی البیّنات ترجمه قرآن را از مدتی پیش آغاز نموده و در حال حاضر ترجمه برخی از سوره های قرآن کریم در این سایت در دسترس قرار داده شده است و ان شاءالله به شرط حیات به مرور با ترجمه آیات دیگر، آنها نیز در البینات بارگزاری خواهد شد.

آخرین خبر در خصوص ترجمۀ قرآن کریم اینکه به لطف الهی ترجمه سوره اعراف به پایان رسیده، همچنین ترجمۀ سورۀ انفال نیز رو به اتمام است و از این پس این ترجمه نیز در اختیار کاربران گرامی خواهد، ان شاءالله این ترجمه کمکی به کسب درکی (شاید) بهتر از آیات این سوره نماید

 

آخرین خبر در خصوص کتاب شریف نهج البلاغه این است که به حول و قوه الهی، ترجمه جدید به ترجمه های این کتاب شریف در حال اضافه شدن است و این ترجمه مربوط به استاد عبدالمحمد آیتی است. ویژگی این ترجمه این است که گاهاً در برخی از موارد، ترجمۀ لغات مشکل نیز با بهره گیری از فرهنگ نهج البلاغه (رحیمی نیا) در ادامۀ ترجمه متن، درج شده است.

به فضل خداوند متعال، بالاخره این توفیق حاصل شد که ارتباط بین پارامترهای نرم افزار برقرار گردد، به این صورت که هرگاه در قسمت جستجو، جستجویی چه در خصوص موضوعات و چه در خصوص محتوا صورت پذیرد، با کلیک کردن بر روی هر یک از نتایج جستجو، به درخت مربوطه انتقال پیدا خواهید کرد. به همین ترتیب در قسمت «تحقیقات کُتُب» و به دنبال آن در قسمت «موضوعات استخراجی» در این نرم افزار، برروی هر یک از محتویات مرتبط با هر یک از موضوعات که کلیک کنید به محتوای مورد نظر در بخش «محتویات کتاب» منتقل خواهید شد، برای مثال اگر در قسمت محتویات بر روی یکی از محتویات برای نمونه بر روی شماره یک آیه در کتاب قرآن کلیک کنید، در پنجره مقابل آن تمامی موضوعات مرتبط با آیه را مشاهده خواهید کرد، حال اگر بر روی هر یک از موضوعات کلیک کنید، به درخت موضوعات و محل مربوطه انتقال داده خواهید شد.

 

یکی از جدیدترین فعالیت های البینات، بعنوان یک گروه تحقیقاتی، تهیه پاره ای مقالات در دسته بندی های مختلف از قبیل "مسائل اخلاقی اجتماعی"، "واژگان قرآنی"، "علوم در قرآن"، پیشگویی های قرآن"، "مباحث اختلافی"، "دانستنیها" و "مقالات اجتماعی عقیدتی" است. بدیهی است که این عناوین، سرفصل های کلی هستند و به تناسب هریک در زیرمجموعۀ خود مقالاتی دارند.

یکی از مواردی که این روزها از نیازهای بدیهی در جوامع اسلامی است، بحث "بیداری اسلامی" است، "بیداری اسلامی" یعنی مواردی که جامعۀ اسلامی باید به آن توجه داشته باشد و بر اساس آن از برخی کارها بپرهیزد و به مواردی امید داشته باشد و برخی کارها را نیز انجام دهد تا ان شاءالله در دنیا و آخرت رستگار باشد و جوامع اسلامی نیز به رُشد و بالندگی برسند.

لذا البینات بر تهیه مقالۀ "بیداری اسلامی" همت گماشته و آن را در این سایت در دسترس عموم قرار داده است، باشد که بر پایۀ رعایت دستورات الهی، زمینۀ ظهور حضرتش فراهم گردد و شاهد برپایی حکومت حق توسط منجی عالم بشریت، مهدی موعود باشیم.